Aktywne popołudnie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął realizację pilotażowego programu profilaktycznego „Aktywne popołudnie.” Animacja podwórkowa jest jedną z ciekawszych form wspierania dzieci i młodzieży, znajdujących się w trudniejszej sytuacji społecznej i wychowawczej, przy czym wsparcie to odbywa się w ich najbliższym otoczeniu. W Ustce planuje się przeprowadzić działania skierowane do dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych: 6-12 lat i 13-15 lat i objąć nimi co najmniej 15. dzieci.
Program „Aktywne popołudnie” ma na celu przede wszystkim zwiększenie aktywności uczniów w pozaszkolnych formach spędzania czasu wolnego. Zakładana jest także współpraca z  rodzicami/opiekunami w celu rozpoznania uzdolnień i zainteresowań u dzieci oraz motywowania młodych ludzi do ich  rozwijania. Z przeprowadzonej analizy wynika, że 5,6 % uczniów usteckich szkół podstawowych nie uczęszcza na żadne zajęcia pozalekcyjne. A zajęcia dodatkowe są jednym z podstawowych elementów profilaktyki przeciw uzależnieniom od alkoholu i substancji psychoaktywnych. W programie przewidziano dowożenie dzieci na wybrane zajęcia oraz zakup odpowiednich strojów.
Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce.
 
Założenia programu zostały w pełni zrealizowane z uwagi na fakt dużego zainteresowania spędzania wolnego czasu ze strony środowiska, w którym pedagog podwórkowy funkcjonował. Jego agitacja oraz praca z rodzicami przyniosła bardzo pozytywne efekty, które rozwinęły zainteresowania dzieci z rodzin o niskich kompetencjach poprzez rozwijanie swoje uzdolnień oraz zainteresowań.