Teleopieka -opaska telemedyczna

           
Zaproszenie do teleopieki w tle uśmiechnieta kobietaMiło nam poinformować, że rozpoczynamy realizację programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 w Mieście Ustka. W ramach programu 40 Seniorów zostanie wyposażonych w opaski bezpieczeństwa (teleopiekę), które będą całodobowo monitorowały stan ich zdrowia. Wielu usteckich seniorów mieszka samotnie, a ich stan zdrowia często wymaga stałego monitorowania.

Teleopieka („opieka na odległość”) gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniorów w miejscu zamieszkania, a także pozwala na podejmowanie natychmiastowej reakcji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora –zarówno spowodowanego problemami w zachowaniu funkcji życiowych, jak również
w sytuacji wystąpienia incydentów w miejscu zamieszkania.
Program jest skierowany do mieszkańców Ustki w wieku powyżej 65 r.ż., którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na swój wiek, stan zdrowia, mieszkających samotnie lub z bliskimi osobami, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce otrzymał dofinansowanie w kwocie 56 878,00 zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.  Jednocześnie informujemy, że w ramach projektu ”Usteckie Centrum Usług Społecznych II” zakupiliśmy 30 opasek bezpieczeństwa, które będziemy przekazywać uczestnikom projektu. W naszym mieście wsparciem teleopieki obejmować będziemy w sumie 125 seniorów.
Funkcjonalność opaski telemedycznej (teleopieki)
Ładowanie Indukcyjne
Ładowanie opaski następuje poprzez położenie jej na ładowarkę indukcyjną. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla seniorów, których motoryka jest obniżona.
Pomiar saturacji
Opaska wyposażona jest w czujnik pomiaru saturacji. Pomiar wykonywany jest w regularnych odstępach czasu.
Pomiar tętna
Opaska wyposażona jest w czujnik pomiaru tętna. Pomiar tętna wykonywany jest w regularnych odstępach czasu.
Tylko jeden przycisk
Natychmiastowe powiadomienie o zagrożeniu życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Ratownik na podstawie przesłanych informacji oraz wywiadu z użytkownikiem opaski podejmuje decyzję o interwencji.
Detektor upadku
Wbudowany w opaskę czujnik upadku uruchamia się, gdy jej użytkownik przewróci się i nie porusza przez następne kilkadziesiąt sekund. Nie ma wówczas potrzeby naciskania przycisku sos, gdyż opaska automatycznie łączy się z telecentrum.
Lokalizacja GPS i aGPS
Funkcja geolokalizacji umożliwia określenie dokładnego położenia użytkownika i zapewnienie mu pomocy dokładnie tam, gdzie jej potrzebuje. Dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS ratownik przeprowadzający interwencję zawsze wie, gdzie może odnaleźć użytkownika w potrzebie.
Dwustronna komunikacja głosowa
Dwustronna komunikacja zapewnia kontakt między użytkownikiem opaski a telecentrum, które jest dostępne na jego każde wezwanie. Aby wykonać połączenie z ratownikiem użytkownik naciska przez dwie sekundy przycisk SOS. Na opaskę może również zadzwonić sam ratownik z telecentrum w momencie, w którym opaska wykryje nietypowe odczyty.
Czujnik zdjęcia opaski
Opaska jest noszona przez użytkownika na nadgarstku jak zegarek. Podobnie jak zegarek użytkownik zdejmuje ją w niektórych sytuacjach np. na basenie lub na czas ładowania. Dzięki wbudowanemu czujnikowi użytkownik będzie pamiętał by ją ponownie założyć.
Przypomnienie o zażyciu leków
Opaska może informować użytkownika o konieczności zażycia leków.
Dodatkowo za pomocą komunikatów głosowych opaska poinformuje użytkownika o poziomie naładowania baterii, rozpoznanych akcjach
Dzięki urządzeniom zwiększy się poziom poczucia bezpieczeństwa i niezależności, zmniejszy się poczucie bycia ciężarem dla bliskich.